Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
18 postów 1411 komentarzy

Diabeł tkwi w szczegółach

Pedant - Obraźliwe lub zakłócające komentarze mogą być usunięte dla utrzymania poziomu. Autorzy takich wpisów są zachęcani do ponownego poprawionego wpisu. Proszę o merytoryczne i zwięzłe komentarze na temat. Zastrzeżenia i pytania wysyłajcie poczt

Kiedy płód staje się w pelni człowiekiem? Prawo a Ewangelia.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Obrazek pokazuje etapy rozwoju płodu do 12 tygodnia czyli do 84 dnia ciąży.

Życie zaczyna się biologicznie w momencie poczęcia ale pytaniem jest kiedy płód staje się w pełni człowiekiem. Na pewno jest nim kiedy jest w pełni uformowany natomiast co do przełomowanego momentu ("ensoulment")  to na przykład Augustyn i Tomasz z Akwinu uważali że następuje on parę miesięcy po poczęciu.

Najbardziej tradycyjna wersja Starego Testamentu - ta na którą powoływali się Apostołowie i sam Jezus, rzuca światło na tę kwestię:

"Jeśli bije się dwóch mężczyzn i uderzą kobietę ciężarną i ona poroni dziecko nieuformowane (to paidion me exeikonismenon ), zapłaci karę, jaką postanowi mąż kobiety, da wedle osądu. Jeżeli jednak był uformowany (exeikonismenon), da życie za życie, itd" (Księgi Wyjścia 21,22).

Porównajmy to z wersją wspólczesną opartą na tysiąc lat późniejszym hebrajskim tekscie masoreckim,  z IX wieku.

"Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to [winny] zostanie ukarany grzywną, jaką nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. Jeżeli zaś ona poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie, oko za oko, ząb za ząb, ..."

Dość oczywiste, że ta druga wersja nie ma wiele sensu i jest zniekształcona.

=======

Polska ma najbardziej restrykcyjne prawo antyaborcyjne w Europie obok Malty i Irlandii. Dalsze zaostrzanie przekracza granice zdrowego rozsądku i przyzwoitości.

Jestem za ograniczaniem aborcji. Ale obecne ustawodawstwo jest więcej niż wystarczające. Ci co promują jego radykalizację, być może chcą po prostu zaistnieć, politycznie i we własnych oczach jako "bardziej papiescy niż papież". Do niczego dobrego to nie doprowadzi. Doprowdzi do nienawiści do Kościoła i do przyspieszenia sekularyzacji.

Podam jeden przykład [od tego czasu, pod naporem protestów i oburzenia prawo zostaje kompletnie anulowane na podstawie referendum, aborcja ma być na życzenie do 12 tygodnia ciąży, później z ograniczeniami]:

"Savita Halappanavar była w 4 miesiącu ciąży. Nie była to jej pierwsza, ale poprzednie poroniła. Tym razem ciąża także nie przebiegała normalnie i płód był zagrożony, a kobieta źle się czuła. Skarżyła się na potworne bóle, w końcu poprosiła lekarzy o przerwanie ciąży. Od medyków miała jednak usłyszeć, że "Irlandia to katolicki kraj" i "póki bije serce płodu" nie wykonają aborcji.

Po trzech dniach spędzonych w agonii matki, płód zmarł. Lekarze usunęli go, a kobietę przenieśli na intensywną terapię, gdzie niedługo później zmarła. Sekcja zwłok wskazała na sepsę jako przyczynę śmierci.

[...]

W Irlandii prawo nie pozwało [napisane w 2012] na dokonanie aborcji nawet jeśli życie matki jest zagrożone. Słowa męża zmarłej, który podkreśla, że nie jest "ani Irlandczykiem, ani katolikiem", mogą wywołać jednak debatę na ten temat w katolickim kraju."

Ewangelia czyli Dobra Nowina nie polega na zaostrzaniu Prawa, tak drogiego faryzeuszom, ale na pokazaniu, że Bóg jest miłosiernym i dobrym Ojcem a nie okrutnym sędzią.
Misją Kościoła w świecie jest przemiana i leczenie serc, a nie posługiwania się przemocą państwa.

Przemiana serc może zmniejszyć ilość aborcji bardziej niż szykany, kary i zastraszanie.

Mapa praw aborcyjnych na świecie. (także załączona jako plik)

https://oko.press/images/2018/03/Zrzut-ekranu-2018-03-23-o-12.43.42-e1521805866123-1024x656.png

 

KOMENTARZE

 • @Pedant
  Akurat w tym temacie powinny decydować tylko kobiety w wieku rozrodczym . Reszta jest milczeniem . Pozdrawiam. Ps. Referendum dla nich się kłania . :)
 • @Repsol 22:22:20
  W Warszawie przed II wojna kobiety decydowały o życiu dziecka poczętego i kanały pełne były szczątków abortowanych dzieci.
  W tym to właśnie czasie, do młodej dziewczynki Władzi Frączak przychodzi Matka Boska (objawienia zbadane przez świeckich i kościelnych) z Orędziem : "MÓDLCIE SIĘ I NAWRACAJCIE SIĘ, BO IDZIE NA WAS CIĘŻKA KARA. MÓDLCIE SIĘ CODZIENNIE NA RÓŻAŃCU"

  Niestety, Polska nie posłuchała tych wezwań i Warszawa została ukarana w taki sposób, że zostało z niej tylko tyle:
  https://www.youtube.com/watch?v=XuOI8alz1s0&t=18s
  Igrajcie dalej tym pieprzeniem o wolności, bo ostrzeżenia które dostajemy teraz, są już o wiele, wiele bardziej stanowcze.
  Polskie i pewnie nie tylko polskie kanalizacje pełne są także i dzisiaj tej całej wolności kobiety (i jej partnera):
  http://gibson.neon24.pl/post/144138,liczne-przypadki-ludzkich-zwlok-w-kanalizacji
 • @Jan Paweł 23:00:18
  Wybacz , ale nic nie rozumiesz Amigo . Szczęść Boże .
 • @Jan Paweł 23:00:18
  No właśnie. Co znaczy "MÓDLCIE SIĘ I NAWRACAJCIE SIĘ"? Czyż nie o to chodzi, aby serca ludzkie się zmieniły, zamiast prawa ? Czy prawo ma zastąpic Ewangelię?

  Widzi Pan różnicę? Czy osoby niewierzące można nawrócić siłą i karami? Czy skutek nie będzie odwrotny? Czy rząd może przymusić ludzi do modlitwy?
 • @Jan Paweł 23:00:18
  Być może, przepraszam, jeżeli Cię uraziłem.
  Ale obserwując to co dzieje sie dookoła i zachowanie spokóju i dobrego samopoczucia graniczy z cudem.
  "Titanic" podnosi sie już pionowo do góry a "orkiestra" (w skład której wchodzą także hierarchowie Kościoła) bawi sie w najlepsze.
  Hierarchowie, zamiast pociągnąć Polaków do modlitwy o ratowanie Polski i świata, tak jak nakazuje im Pan Jezus
  https://www.youtube.com/watch?v=EFeE-TspKnU
  (Zachęcam do wysłuchania wszystkich cześci)
  bawi się w najlepsze
  https://www.youtube.com/watch?v=5b7Eto8h3rQ
 • @Pedant 23:28:29
  Ewangelia mówi o przestrzeganiu Prawa Bożego.
  Pismo Święte mówi także o tym, że "wszelka władza na tej Ziemi, pochodzi do Pana Boga" i my poddani musimy sie jej podporządkować.
  Tradycja Kościoła i historia Polski i świata wskazują, że wszelkie akty zwierzchników Kościoła i władz świeckich skierowane do Pana Boga, ale także masowe akty modlitewne poddanych, mają u Pana Boga swoje posłuchanie.
  Ta sama historia pokazuje także, że wszelkie akty - nazwijmy to- niesubordynacji w tej materii, są surowo, ale to naprawdę bardzo surowo przez Pana Boga karane, poprzez dopuszczenie działania szatana, który może się materializować nawet w róznorakie tzw istoty pozaziemskie :
  https://www.youtube.com/watch?v=R1M5FK5R9nY&t=417s
 • @Pedant 23:28:29 dobre pytanie
  /Czy rząd może przymusić ludzi do modlitwy? /

  A czy Kościół może przymusić rząd do katechezy w szkole?
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:21:16
  Coś Szanowny zbabiał. ... "pismo święte" pisał Pan Bóg, czy ludzie?
  ============

  Bez wycieczek osobistych, bez zmieniania tematu.

  Tematem jest kwestia aborcji:

  1. Kiedy płód staje się człowiekiem

  2. Co Pismo Swięte mówi w związku z 1.

  3. Co ma pierwszeństwo - przymus prawny, czy zmiękczenie serc?
 • @roux 08:00:38
  /Czy rząd może przymusić ludzi do modlitwy? /

  "A czy Kościół może przymusić rząd do katechezy w szkole?"

  Najwyraźniej może. Ale czy naprawdę może przymusić do modlitwy?

  Nie mam na myśli publicznego ruszania wargami i wydawania dzwięków.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031