Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
2 posty 471 komentarzy

Diabeł tkwi w szczegółach

Pedant - Nie zamierzam banować. Z rzadka obraźliwe lub zakłócające komentarze mogą być usunięte dla urzymania poziomu. Autorzy takich wpisów są zachęcani do ponownego poprawionego wpisu. Każda opinia jest dozwolona jeśli jest wyrażona kulturalnie

Pytania do 57kerenor'a - Duch Święty

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

57kerenor "tylko Bóg Ojciec oraz tylko Bóg Syn."

=============

 

1. Czy Duch Świety istnieje?

 

2. Jeśli tak i nie jest Bogiem, to czy został stworzony?

 

3. Jeśli został stworzony, to kiedy?

 

4. Czy jest osobą i czy ma odrębną wolę od boskiej?

 

5. Jeśli tak, co łaczy go z Bogiem?

 

6. Co znaczą słowa: "Duch Święty zstąpi na cię, a moc Najwyższego zacieni cię; przetoż i to, co się z ciebie święte narodzi, nazwane będzie Synem Bożym."?

 

KOMENTARZE

 • autor
  Keren nie odpowie ;-)
  Pzdr
 • @roux 15:44:14
  Dlaczego?
 • @Pedant 16:04:33
  Dlaczego usunąłeś mój wpis?
  To byłą ironia nie do Ciebie lecz do tego Karena.
 • @Pedant 16:04:33
  Zazwyczaj nie odpowiada, boi się konfrontacji z Pismem
 • @lorenco 16:18:16
  Bo nie lubię żartów w temacie Ducha Świętego.
 • @roux 16:23:05
  Mnie nie chodzi nawet o Pismo Święte, tylko o wyjaśnienie jego poglądów.

  Bardzo się w ten temat angażuje, więc może odpowie na poważne pytania.
 • @Pedant 16:25:23
  Słusznie, ja natomiast nie lubię głupot pisanych na temat Ducha Świętego.
  W każdej istocie jest Duch Święty, powoduje on, że istoty chcą żyć, rozmnażać się i dlatego życie na naszej Matce Ziemi kwitnie. Dla mnie to jest proste.
 • @Pedant 16:04:33
  KerenOr ma taki zwyczaj, że zwykle odpowiada na swoim blog, gdy pojawi się tam ktoś, kto mu wykaże, jakie androny plecie natychmiast go banuje i dalej plecie i plecie. Zwykle gdy wyściubi nosa zza bana, dostaje odpowiednią ripostę i wraca za bana pisząc kolejną notkę, a Grzegorz i Jassy za klakiera mu robią. Pod większością notatek mamy "dyskysję" między tymi trzema osobami jednego myślenia. Ciekawi mnie, kto z osób piszących o religii ma u niego zaszczytnego bana? Myślę, że większość. Ja mam ten "zaszczyt" bycia zbanowanym. Od razu mówię, ja piszę z punktu widzenia tekstu Biblii, innych ksiąg z okresu początków chrześcijaństwa oraz historii. Do wiary ludzkiej się nie odnoszę uważając to za prywatną sprawę każdego człowieka.

  Dziękuję autorowi za podjęcie tego tematu, będzie można KerenOr zadać kilka pytań, które wykażą iż jego Jezus z Jezusem opisanym w Biblii ma niewiele wspólnego.

  Moje pierwsze pytanie dotyczy ostatniej notki z gatunku scince-fiction.
  http://57kerenor.neon24.pl/post/143584,obcy-przybysze-z-gwiazd-juz-tu-kiedys-byli
  Cóż stworzył jego "bóg". Jak wiemy zgodnie z Biblią Bóg Ojcec stworzył Niebo, Ziemię, wszystko widzialne i niewidzialne. Kto więc stworzył tych obcych, co to zjechali by zapładniać ziemianki?

  Tu krótkie wyjaśnienie dla osób nie śledzących dyskusji z tym panem. Notatka ta ma źródło związane z dyskusją o stworzeniu świata.
  Temat wyszedł od pytania, do kogo w Biblii stosuje się określeni "Syn Boga". Chodziło o Księgę Rodzaju 6, 1-4. Bibila Tysiąclecia, wyjaśnia, iż byli to potomkowie trzeciego z wymienionych synów Adama i Ewy Seta. Najpierw KerenO twierdził, że to aniołowie. Czyli mieliśmy bogów niższego rzędu, duchów obcujących z ziemiankami. Teraz doszedł do wniosku, że byli to "obcy przybysze spoza ziemii".

  Później jeszcze padło pytanie o kolejne wąskie gardło z punktu genetycnego, o Potop i rodzinę Noego, od którego wywieźć musimy cały ludzki ród. Bo o ile opisane w Biblii ludy z których np. Kain wziął sobie żonę, Keren przypisuje niezwykłej płodności Ewy, która przez wiele lat w bólach rodziła dziecko za dzieckiem, tyle w sprawie żony Noego i żon jego synów ani takiej długowieczności, ani płodności nie obserwujemy.

  Kto stworzyło tych "Obcych"? Czy Jezus jest takim samym Synem Boga, jak ci "Obcy"?

  Dinozaury, jak twierdzi nauka pojawiły się w ok. 240 milionów lat temu, zanikły 66 mln lat temu. Według Bibii Bóg stworzył świat i człowieka ok 6 tys lat temu. Rozumiem, ze dla Boga czas nie ma znaczenia.
 • @Pedant 16:25:23
  Piszesz, że nie lubisz żartów z Ducha Świętego. Temat ten jest bardzo śliski dla KerenOr.

  KerenOr ma "Objawienia Chrystusowe". Jemu Chrystus tłumaczy Biblię, stąd jest mądrzejszy od wszystkich rozmówców i dla utrzymania swej mądrości musi rozdawać bany "niedowiarkom". Co mówi w tej sprawie Biblia.
  Jezus po Wniebowstąpieniu powróci na ziemię w dniu Sądu Ostatecznego. Kto jest strażnikiem nauki Jezusa, kogo nam Jezus zesłał, by przez wspomoc naukę? W Wieczerniku zsylając Ducha Świętego. [Dz.Ap. 2 1-4.]
  W jaki sposób przekazywany jest Duch Święty z pokolenia na pokolenie opisują to [Dzieje Apostolskie 9, 17-19] Poprzez położenie rąk na głowę przez osobę posiadającą Ducha Świętego. Taka jest prawda Biblijna. KerenOr nauczany przez jego "Jezusa" twierdzi, iż jest to "herezja katolicka". No cóż, Biblia głosi "herezję katolicką" :)

  Za głoszenie tej prawdy biblijnej na jego blogu Bana masz jak znalazł.
 • @lorenco 16:35:52
  "Dla mnie to jest proste."

  Może Pan mi odpowie na te pytania?
 • @Pedant
  DUCH ŚWIĘTY cz1.

  Witaj!

  Owszem Duch Święty istnieje.... Ale domyślam się, że w tej sekundzie, (by skrócić wszelkie domysły i dywagacje), rozmawiamy o BOGU DUCHU ŚWIĘTYM, który jest oddzielną istotą poza Bogiem Ojcem i poza Bogiem Synem. Jeżeli tak potraktujemy temat, to odpowiadam, że nie, nie istnieje BÓG DUCH ŚWIĘTY jako oddzielna osoba BOSKA, poza Bogiem Ojcem oraz Bogiem Synem!

  Zatem nie muszę w tym wypadku odpowiadać na punkt 2 i 3!

  W punkcie 4 zadajesz bardzo słuszne pytanie ale zgodnie z tematem rozmawiamy w tej chwili o oddzielnej Boskiej Istocie poza Bogiem Ojcem poza Bogiem Synem i poza... innymi mieszkańcami Nieba czyli Dobrymi Aniołami.

  Nie, owa oddzielna ISTOTA BOSKA KTÓREJ NIE MA POZA BOGIEM OJCEM ORAZ POZA BOGIEM SYNEM osobą być nie może!

  Ale... Bardzo często Cechy Bożego Wpływu w Nowym Testamencie przedstawione są pod postacią osobową. Zresztą w języku polskim również podobna sprawa istnieje.
  I owe cechy często mylone są do tego stopnia, że nadaje się im POSTAĆ czyli przedstawia się ów Boży Wpływ jako... osobę.

  I w tym miejscu dochodzimy do Twojego szóstego pytania.

  Przypomnę: "6. Co znaczą słowa: "Duch Święty zstąpi na cię, a moc Najwyższego zacieni cię; przetoż i to, co się z ciebie święte narodzi, nazwane będzie Synem Bożym"?

  Właściwie w samym pytaniu znajduje się odpowiedź. Raz jest napisane że Duch Święty zstąpi ma kobietę a za moment, że będzie to Moc Najwyższego.

  Ale i ja chcę zadać 2 pytania: Czy na Pana Jezusa również spłynął Duch Święty a jeżeli tak to czy była do TRZECIA OSOBA BOSKA, CZYLI BÓG DUCH ŚWIĘTY?

  Pozdrawiam!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @Pedant 17:26:20
  Czy Duch Święty istnieje? - oczywiście, jest to coś, co sprawia, że każde żyjątko od bakterii przez rośliny po człowieka ma niesamowitą chęć przetrwania - jest to energia kosmosu, coś niesamowitego, czczona przez wszystkie religie.
  Myślę, że po tej jednej odpowiedzi na następne pytania nie muszę odpowiadać.
 • @Pedant 16:04:33
  Jest Brahma, Wisznu, Śiwa i Brahman.

  Warto poszukać jaką rolę odgrywa Brahman, bo, moim zdaniem, tam jest źródło inspiracji tyczące Trójcy Św.
 • @@
  CZY WY NIE ROZUMIECIE ZADANYCH PYTAŃ!?

  Niejaki Pedant zadał Kerenowi konkretne pytania, czy wy ich nie rozumiecie, dlaczego na zadanie pytania i korzystanie tylko i wyłącznie z Biblii odpowiadacie i zadajecie pytania na tematy jakiś innych wyznań!?

  Co ma jakaś brahma , śiwa, do tych odpowiedzi, albo co ma wspólnego energia kosmosu z zadawanymi przez Pedanta pytaniami!?

  Panie Wojtas, jeśli Pan inspiracji wytłumaczenia problemu biblijnego szukasz w hinduizmie, to wcale się nie dziwię że takie głupoty Pan piszesz!

  Jeśli takie głupoty będziecie pisać, to kodeks drogowy, zaczniecie rozstrzygać niedługo kodeksem pracy!?

  Zejdźcie na ziemię!

  Ten człowiek zadał bardzo ważne pytania i ani roux ani zawisza ani wojtas, czy lorenco , na to nie odpowie, natomiast bardzo dobrze będą się bawić swoją mądrością!

  Facet zadał konkretne pytania i sępy się zleciały !

  http://m.neon24.pl/78779b852fca484567c6a9533056f2e0,0,0.jpg
 • @57KerenOr 17:37:52
  "nie istnieje BÓG DUCH ŚWIĘTY jako oddzielna osoba BOSKA, poza Bogiem Ojcem oraz Bogiem Synem!"

  Syn i Duch są współistotni Ojcu. To znaczy są jednym istotą (bytem) z jedną wolą. Bóg jest jeden bo Ojciec jest jeden.

  "Osoba" jest uproszczeniem. Oryginal defincja to hipostaza (subsystencja)

  "Są" trzy subsystencje/hipostazy. Hipostaza Ojca jest hipostazą substancjalną w uproszczeniu i dzieli swą substanjcę z pozostałymi dwoma.

  Ale i to jest przybliżeniem bo Bóg jest ponad wszelką substancją, czyli jest supersubstaancjaany i jako taki nie podlega żadnym kategoriom.

  Jest niepojmowalny ale jest poznawalny czystym sercem.

  " Błogosławieni czyści sercem,
  albowiem oni Boga widzieć będą."
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:35:07
  "Jest Brahma, Wisznu, Śiwa i Brahman Warto poszukać jaką rolę odgrywa Brahman, bo, moim zdaniem, tam jest źródło inspiracji tyczące Trójcy Św."

  Proszę rozwinąć. Czy Pan już szukał czy dopiero zamierza?
 • @lorenco 17:40:46
  "jest to energia kosmosu, coś niesamowitego, czczona przez wszystkie religie.
  Myślę, że po tej jednej odpowiedzi na następne pytania nie muszę odpowiadać."

  To jest gołosłowne twierdzenie. Proszę podać argumenty.
 • @60grzegorz 20:23:11 roux nie będzie odpowiadał, bo
  te pytania były do Ciebie ;-)
 • @roux 20:31:27
  Znajomy religijny żyd (z małej litery jak chrześcijanin a nie nazwa naarodowości) na początku naszej znajomości zapytał z irytacją "dlaczego wy chrześcijanie głosicie doktrynę Trójcy Swiętej skoro Bóg jest jeden?"

  Odpowiedziałem my pytaniem "dlaczego Bóg objawił się Abrahamowi w postaci trzech mężów (pod dębem w Mamre) i dlaczego Abraham złożył im pokłon i rzekł "Panie".

  Zakłopotał się i wykrzyknął "Nie wiem dlaczego, nie wiem dlaczego" Nigdy więcej już tego tematu nie poruszał :)
 • @roux
  NIE , NIE BYŁY DLA MNIE, ALE...

  Ale odpowiem tobie tak jak odpowiada Biblia, ja i Keren to dwie osobne istoty i chociaż są kompletnie osobne i dalekie od siebie dzielącą ich odległością, to są JEDNO MYŚLNI, a skoro są jednej myśli to te pytanie również było skierowane w moją stronę, tak czy owak, jeśli Keren będzie cicho w co WĄTPIĘ, ja będę się odzywał!

  A wiesz dlaczego, bo będę wykonywał pracę która tyczy się Nauki Mojego Pana, bo jeśli ja przestanę mówić, kamienie będą mówić!

  A skoro roux mam być jeszcze dokładniejszy to powiedź mi dlaczego ty się odezwałeś, skoro Pedant zadał pytanie Kerenowi!? :-)

  http://m.neon24.pl/78779b852fca484567c6a9533056f2e0,0,0.jpg
 • @60grzegorz 20:23:11
  ... ,, i sępy się zleciały !,, no tak pytania do 57kerenor'a .

  Na polityce i religii wszyscy się znamy , więc o co chodzi .

  w Księdze Rodzaju przeczytać możemy, że gdy „ziemia zaś była bezładem i pustkowiem, ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, Duch Boży unosił się nad wodami”.
  Według Starego Testamentu Duch Boży jest więc Bogiem. Dalsze dywagacje są bezcelowe .
 • @Pedant
  CYTATY BIBLIJNE PRZYJACIELU... CYTATY!

  Posłuchaj Pedant, ogólnie rzecz ujmując cieszę się, że ktoś podjął sprawę Ducha Świętego. Cieszę się, ponieważ Twoje pytania były słuszne i postawione szczerze.

  Zatem przedstawiłem Ci w kilkunastu zdaniach mój pogląd na ten temat, żywiąc nadzieję, że Ty również podejdziesz do sprawy profesjonalnie i także na moje dwa pytanka odpowiesz.

  Bardzo Cię proszę byś odpowiedział na mój komentarz SWOIMI SŁOWAMI OPARTYMI NA NAUCE PISMA ŚWIĘTEGO a nie na Katechizmie Kościoła katolickiego!

  No i sprawa ważna. Po prostu musisz, (ze względu na uczciwość) także zająć stanowisko w temacie, który ja poruszyłem gdy napisałem: „Ale i ja chcę zadać 2 pytania: Czy na Pana Jezusa również spłynął Duch Święty a jeżeli tak to czy była to TRZECIA OSOBA BOSKA, CZYLI BÓG DUCH ŚWIĘTY?”.

  Napisałeś: „Syn i Duch są współistotni Ojcu. To znaczy są jednym istotą (bytem) z jedną wolą. Bóg jest jeden bo Ojciec jest jeden”.

  Por favor Pedant, cytaty Biblijne... Cytaty Przyjacielu!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @fabi 20:46:33
  "bezmiaru wód, Duch Boży unosił się nad wodami”.

  Bez miary, kresu,bez kształtu czyli grecki apeiron.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apeiron_%28filozofia%29.

  "unosił się" czyli w oryginale wiał porywiście, duł. zapewne urabiając ocean chaosu? To był dopiero sztorm :)
 • @57KerenOr 20:56:18
  Bardzo Cię proszę byś odpowiedział na mój komentarz SWOIMI SŁOWAMI OPARTYMI NA NAUCE PISMA ŚWIĘTEGO a nie na Katechizmie Kościoła katolickiego!

  Nie jestem katolikiem w polskim znaczeniu (łacinnikiem). Księgi Pisma Świetego są kluczową częscia Tradycji ale ani Kościół ani Synagoga Starego Testamentu na Pismach się nie opierały, to one Pisma napisały aby utwierdzić przekaz wiary.

  Pan Jezus ustanowił Kościól przed napisaniem Nowego Testamentu. Mojżesz był przed Ksiegami Mojżeszowymi.
 • @57KerenOr 20:56:18
  "nie muszę w tym wypadku odpowiadać na punkt 2 i 3!"

  Nic nie musisz. Ale odpowiedz zanim będę odpowiadał na Twoje pytania.

  Bo się zrobi chaos.
 • @fabi
  „DUCH BOŻY”, TO NIE JEST TO SAMO CO „BÓG DUCH”!


  Fabi, troszeczkę zastanowienia się wystarczy, by zauważyć, że powyżej w cytacie jest napisane, że „DUCH BOŻY unosił się nad wodami” a nie „DUCH BÓG unosił się nad wodami”. To zaiste wielka różnica jest, czyż nie?


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @fabi
  DOBRZE SKORO CHCESZ JESZCZE WIĘCEJ KŁÓD POD NOGI TO...

  Pozwolę być sobie jeszcze dokładniejszy i pokaże tobie pewne wersety:

  (1) I wyrośnie różdżka z pnia Isajego, a pęd z jego korzeni wyda owoc.

  (2) I spocznie na nim Duch Pana;

  Duch MĄDROŚCI i ROZUMU,
  Duch RADY i MOCY,
  Duch POZNANIA i BOJAŹNI PANA.

  (3) I będzie miał upodobanie w bojaźni Pana. Nie według widzenia swoich oczu będzie sądził ani według słyszenia swoich uszu rozstrzygał,

  (4) lecz według sprawiedliwości będzie sądził biednych i według słuszności rozstrzygał sprawy ubogich na ziemi. Rózgą swoich ust będzie chłostał zuchwalca, a tchnieniem swoich warg zabije bezbożnika.

  (5) I będzie sprawiedliwość pasem jego bioder, a prawda rzemieniem jego lędźwi.

  (Ks. Izajasza 11:1-5, Biblia Warszawska)

  Fabi , musisz uczciwie podejść do sprawy, skoro więc jak napisałeś:
  //Według Starego Testamentu Duch Boży jest więc Bogiem.//

  To wyżej wymienione DUCHY które zrobiłem z dużej litery są zapewne jakimiś kolejnymi Bogami, gdyż Stary Testament jak napisałeś, tak mówi, ALE CZY TAK JEST!?

  A więc teraz, czy Duch MĄDROŚCI i ROZUMU to jeden bóg, czy Duch RADY i MOCY to drugi bóg, czy Duch POZNANIA i BOJAŹNI PANA to bóg trzeci!?

  Zapewniam ciebie że znajdę jeszcze więcej tych duchów jak będziesz chciał, ale nadal pozostaje pytanie, czy im więcej OKREŚLEŃ DUCHA, to mam myśleć że SĄ ONE BOGAMI!?

  Praktycznie w tych WERSETACH co zacytowałem , jest odpowiedź, ale ja na tym zakończyłem, bo tak wyliczając ducha Starego Testamentu , dojdziemy do kompletnego absurdu, a przecież nie o to chodzi!

  Więc o co chodzi, dywagacje, odpadają to bardzo świeckie podejście do tematu i tym tego nie rozwiążesz, zapewniam ciebie a pod dywan nie próbuj tego zamiatać, tak zrobiło wiele wyznań tylko dlatego, że nie znało odpowiedzi!

  http://m.neon24.pl/78779b852fca484567c6a9533056f2e0,0,0.jpg
 • @fabi 20:46:33
  " ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, Duch Boży unosił się nad wodami”"

  Pisma powinno się czytać uważnie i z powagą.

  "A ziemia była niekształtowna i próżna, i ciemność była nad przepaścią, a Duch Boży unaszał się nad wodami."

  Ciemność była nad otchłanią a nie nad wodami.
 • @Pedant
  PYTANIA NA KTÓRE NIE MUSIAŁEM ODPOWIADAĆ Z PRZYCZYN WYNIKAJĄCYCH Z MOJEJ ODPOWIEDZI UMIESZCZONEJ JUŻ W KOMENTARZU...

  Myślałem, że rozumiesz dlaczego nie muszę odpowiadać na pytanie 2 i 3. Otóż mówimy cały czas o Duchu Świętym jako o Bogu, który podobno istnieje poza Bogiem Ojcem i poza Bogiem Synem. Skoro uważam, że ów BÓG DUCH ŚWIĘTY nie istnieje to odpowiedź na pytanie 2 i 3 nie ma sensu! To chyba jasne?


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @
  DOBRZE, TO MOŻE INACZEJ!

  Proszę zwróć uwagę na pewne porównanie wynikające z dwóch fragmentów Pisma Świętego:

  ''Wtedy to Pan Bóg Ulepił człowieka z prochu ziemi i TCHNĄŁ W JEGO NOZDRZA TCHNIENIE ŻYCIA, wskutek czego STAŁ SIĘ CZŁOWIEK ISTOTĄ ŻYWĄ.`` (Księga Rodzaju 2:7)

  ''A Jezus znowu Rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie Posłał, tak i Ja was Posyłam. Po tych słowach TCHNĄŁ NA NICH I POWIEDZIAŁ IM: WEŹMIJCIE DUCHA ŚWIĘTEGO! '' (Wg Jana 20:21,22)

  Pierwsze Tchnienie Boże Powołało człowieka do życia cielesnego.
  Drugie Tchnienie Boże powołuje człowieka do nowego życia!

  Może co niektórym te porównania dadzą jakieś inne spojrzenie na te zagadnienie!

  http://m.neon24.pl/78779b852fca484567c6a9533056f2e0,0,0.jpg
 • @57KerenOr 21:22:16
  "Myślałem, że rozumiesz dlaczego nie muszę odpowiadać na pytanie 2 i 3. Otóż mówimy cały czas o Duchu Świętym jako o Bogu, który podobno istnieje poza Bogiem Ojcem i poza Bogiem Synem. Skoro uważam, że ów BÓG DUCH ŚWIĘTY nie istnieje to odpowiedź na pytanie 2 i 3 nie ma sensu! To chyba jasne?"

  Wcale nie jest jasne. Nie musisz czy nie potrafisz?
 • @Pedant 21:21:53
  ,, Ciemność była nad otchłanią a nie nad wodami.,, Tak tyle że Tobie chodziło o to co zawarłeś w pytaniach . Wiara to nie nauka i rządzi się swoimi prawami .


  “Stworzenie świata” – William Blake

  ,,Tak samo oddech człowieka jest niewidoczny i ulotny, ale bez oddechu nie można żyć! Wiatr jako zjawisko atmosferyczne oznaczał zawsze potężną siłę, tchnienie zaś, czyli oddech, oznaczało życie.

  W Starym Testamencie Duch Święty nie był jeszcze znany jako osoba. Jest to raczej tajemnicza moc Bożą, którą posługiwał się Bóg w dziele stworzenia i zbawienia. Czytamy, że „Jahwe ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą” (Rdz 2, 7). W zdaniu tym nie ma co prawda słowa „ruah”, ale opisana czynność (tchnienie), wskazuje, że znów chodzi o Ducha Jahwe. Człowiek ulepiony z prochu żyje, ponieważ Bóg przekazał mu swoje „tchnienie” (por. Iz 42, 5; Hi 33, 4). Ta moc Boża daje życie, ratuje i zbawia; działa często poprzez ludzi, biorąc ich w posiadanie i uzdalniając do szczególnych czynów.

  Dopiero uważna lektura Nowego Testamentu ukazuje nam, że Duch Boży to nie jakaś siła, wiatr, tchnienie czy moc, ale Osoba Boża. ,,

  Jest więc to kwestią wiary jak to postrzegamy .
 • @Pedant
  OTO ODPOWIEDŹ NA PUNKT 2 ORAZ 3!

  Bóg DUCH ŚWIĘTY jako oddzielna osoba Boska poza Bogiem Ojcem i poza Bogiem Synem nie istnieje.

  Bóg DUCH ŚWIĘTY jako oddzielna osoba Boska poza Bogiem Ojcem i poza Bogiem Synem nie istnieje więc nie mógł być stworzony.

  Bóg DUCH ŚWIĘTY jako oddzielna osoba Boska poza Bogiem Ojcem i poza Bogiem Synem nie został stworzony ponieważ nie stnieje a skoro nie został stworzony i nie istnieje to podanie daty stworzenia jest absurdem!

  Czy tym razem Kolego odpowiesz na moje pytanie?


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @fabi 21:51:24
  ,, Ciemność była nad otchłanią a nie nad wodami.,, Tak tyle że Tobie chodziło o to co zawarłeś w pytaniach . Wiara to nie nauka i rządzi się swoimi prawami .

  Powtórzę jeszcze raz. Ciemność była nad otchłanią a nie nad wodami.

  Nie wiem co odwołanie się nauk jak chemia czy geologia ma do rzeczy. Chyba, że jak chemik jest nieuważny to może się otruć.
 • @Pedant 22:00:00
  "Bóg DUCH ŚWIĘTY jako oddzielna osoba Boska poza Bogiem Ojcem i poza Bogiem Synem nie istnieje."

  Cieplej. Czyli "osoba" a raczej hipostaza istnieje RAZEM z hipostazą Ojca i Syna. Jednym wspólnym istnieniem jako jeden Bóg.

  To chciał Pan powiedzieć?
 • @Pedant
  CHCIAŁEM POWIEDZIEĆ, ŻE ODPOWIEDZIAŁEM CI NA PYTANIA I CAŁY CZAS WIERZĘ W TO, ŻE NIE KPISZ SOBIE ZE MNIE.

  I nie baw się w zgaduj zgadulę tylko pisz!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr 21:55:23
  Powiem ze dobrze to ująłes i zgadzam się z twoim myśleniem .
 • @57KerenOr 22:09:07
  "CHCIAŁEM POWIEDZIEĆ, ŻE ODPOWIEDZIAŁEM CI NA PYTANIA I CAŁY CZAS WIERZĘ W TO, ŻE NIE KPISZ SOBIE ZE MNIE.
  I nie baw się w zgaduj zgadulę tylko pisz!"

  Jeśli Pan się zgadza, że Duch Święty dzieli jedno boskie istnienie razem z Ojcem i Synem to nie widzę sporu.

  Chętnie odpowiem na pytanie czy dwa. Proszę powtórzyć bo się gubię w wielości komentarzy.
 • @Pedant 22:00:00
  ,, Niektórzy widzą tu nawiązanie do opisu stwarzania świata z Księgi Rodzaju i zdania, że Duch Boży unosił się nad wodami (hebr. Weruah Elohim merahefet al-pne hammajim – Rdz 1, 2). ,,

  ,, Ciemność była nad otchłanią a nie nad wodami. ,, zapewne korzystamy z innych ksiąg .
 • *****
  Usiłuje się tu znaleźć odpowiedź na pytanie zadane na samym początku oficjalnej kariery chrześcijaństwa czyli po edykcie mediolańskim z 314 roku , wtedy Arianie poróżnili się z kościołem rzymskim o naturę Syna i Ducha wobec Ojca , po ok 700 latach nastąpiła t zw schizma wschodnia , gdzie też natura Ducha była kluczowa bo prawosławni w zdaniu :
  //Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami. 33 Wyniesiony na prawicę Boga, otrzymał od Ojca obietnicę Ducha Świętego i zesłał Go, //
  dopatrzyli się tego ,że skoro Jezus otrzymał obietnicę od Ojca , t zn ,że musiał o to u Ojca zabiegać czyli nie może być równy Ojcu czyli zesłanie Ducha pochodzi bezpośrednio od Ojca a nie Syna
 • @fabi 22:21:13
  "Ciemność była nad otchłanią a nie nad wodami. ,, zapewne korzystamy z innych ksiąg ."

  Proszę podać z jakich Pan korzystał.
 • @60grzegorz 21:15:45
  ,, gdyż Stary Testament jak napisałeś, tak mówi, ALE CZY TAK JEST!? ,,

  ,, bo tak wyliczając ducha Starego Testamentu , dojdziemy do kompletnego absurdu, a przecież nie o to chodzi! ,, . Oczywiście nie o to chodzi , bo to jest tylko użycie tego słowa w jakimś kontekście .
 • @puuuq 22:34:54
  Prawosławni wierzą, że zarówno hipostaza Syna i Ojca są współiistotne Ojcu i od Niego pochodzią. W wieczności przed stworzeniem naszego świata. Jakby nasz świat nie spodobało się Bogu stworzyć, dalej by tak było

  Bóg Ojciec jest Źródłem i Istotą pozostałych hipostaz.

  Zarówno Syn i Duch są współiistotne Ojcu i sa prawdziwym Bogiem z prawdziwego Boga.
 • @Pedant 22:37:52
  1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.
  3 Wtedy Bóg rzekł: "Niechaj się stanie światłość!" I stała się światłość. 4 Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. 5 I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.
  I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy.

  Co się tak uczepiłeś ..."Ciemność była nad otchłanią a nie nad wodami.,,
  Ciemność była wszędzie .
 • @Pedant
  HEREZJA KTÓRA ZASŁUGUJE NA POTĘPIENIE!

  Napisałeś:

  "Jeśli Pan się zgadza, że Duch Święty dzieli jedno boskie istnienie razem z Ojcem i Synem to nie widzę sporu".

  Jeśli mówisz o BOGU DUCHU ŚWIĘTYM, który ponoć jest w Niebie i który razem z OJCEM I SYNEM wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę to jest duchowy spór między nami, który kładzie na szalę zbawienie jednego z nas!

  Usytuowanie w Niebie, mówiąc skrótowo, "trzeciej Boskiej Osoby" jest herezją która tylko i wyłącznie zasługuje na potępienie!

  W tym miejscu jeden cytat:

  "5 A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie - jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów - 6 dla nas istnieje tylko JEDEN BÓG, OJCIEC, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz JEDEN PAN, JEZUS CHRYSTUS, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy". 

  1 List Apostoła Pawła do Koryntian 8/5, 6

  Zauważ, co Paweł mówi:

  Dla nas istnieje tylko JEDEN BÓG OJCIEC...

  Oraz JEDEN PAN, JEZUS CHRYSTUS...

  Apostoł nie wymienia żadnego dodatkowego BOGA DUCHA ŚWIĘTEGO, dlatego dla człowieka żaden BÓG DUCH ŚWIĘTY, KTÓRY PONOĆ MIAŁBY ISTNIEĆ POZA BOGIEM OJCEM ORAZ POZA BOGIEM SYNEM NIE ISTNIEJE!

  http://m.neon24.pl/7bfb806dd5cc9c41400202ffcfc7a40f,0,0.png MOJE GŁÓWNE DWA PYTANIA były w jakiś sposób poruszone przez 60grzegorza ale przytoczę je spodziewając się Twojej odpowiedzi.

  „Ale i ja chcę zadać 2 pytania: Czy na Pana Jezusa również spłynął Duch Święty a jeżeli tak to czy była to TRZECIA OSOBA BOSKA, CZYLI BÓG DUCH ŚWIĘTY?”.


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @fabi
  JESTEŚ BARDZO BLISKO ALE...

  Napisałeś:

  //W Starym Testamencie Duch Święty nie był jeszcze znany jako osoba. Jest to raczej tajemnicza moc Bożą, którą posługiwał się Bóg w dziele stworzenia i zbawienia. (...)//

  Nie było i nie ma czegoś takiego jak: duch nie był znany jako osoba w Starym Testamencie, bo go nie było, ale dobrze napisałeś pisząc: Jest to raczej tajemnicza moc Bożą, którą posługiwał się Bóg w dziele stworzenia i zbawienia i TAKA JEST PRAWDA!!
  ...............................................................

  I tak powinieneś trzymać ale znowu robisz jakiś dziwny remix, który nie jest prawdą!

  Piszesz:

  //Dopiero uważna lektura Nowego Testamentu ukazuje nam, że Duch Boży to nie jakaś siła, wiatr, tchnienie czy moc, ale Osoba Boża. ,,//

  Nieprawda, byłeś blisko i znowu zboczyłeś!

  W nowym Testamencie jak i w Starym, Duch jest Tajemniczą Mocą która zostaje dana , DANEJ OSOBIE!!!!!

  I tak jak mówi Izajasz, możesz dostać :

  Duch MĄDROŚCI i ROZUMU,
  Duch RADY i MOCY,
  Duch POZNANIA i BOJAŹNI PANA.
  I wiele , wiele innych zalet, czy mocy, jakie Pan Jezus może tobie Dać!!

  I jeszcze jedno napisałeś:

  //Jest to raczej tajemnicza moc Bożą, którą posługiwał się Bóg w dziele stworzenia i zbawienia //

  I to jest odpowiedź nad tymi waszymi wywodami dotyczącymi:

  ''że Duch Boży unosił się nad wodami''

  Tu ciemność, czy otchłanią a nie nad wodami, wcale nie jest ważne, patrzycie na coś na co nie powinniście wcale patrzeć, podstawą w tym przytoczonym wersecie jest Duch Boży a czy On się unosił tam, czy tam nie jest ważne , ważne jest że MĄDROŚĆ BOŻA UNOSIŁA SIĘ NA NIEZAGOSPODAROWANYM JESZCZE DZIEŁEM, MĄDROŚĆ BOŻA OBMYŚLAŁA PLAN ZAGOSPODAROWANIA ZIEMI !

  http://m.neon24.pl/78779b852fca484567c6a9533056f2e0,0,0.jpg
 • @Pedant 17:26:20
  W wierze nie ma argumentów: albo się wierzy albo nie.
 • @Pedant 22:47:05
  //Wierzę w Ducha Świętego (...), który od Ojca pochodzi //
  To jest fragment credo z Nicei z IV wieku , a to :
  //Wierzę w Ducha Świętego (...), który od Ojca i Syna pochodzi //
  dopiero z wieku XI , co stało się jednym z przyczynków do schizmy
 • @fabi 22:52:06
  "ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. "

  Te jest błedne tłumaczenie w Biblii Tysiąclecia.

  Nie tak jest w tradycyjnych polskich tłumaczeniach

  Biblia Wujka:

  A ziemia była pusta i próżna: i ciemności były nad głębokością: a Duch Boży unaszał się nad wodami.

  Biblia Gdańska:

  A ziemia była niekształtowna i próżna, i ciemność była nad przepaścią, a Duch Boży unaszał się nad wodami.

  Nie tak jest po hebrajsku ani w Septuagincie (najstarszej zachowanej wersji Księgi Stworzenia)


  From the Septuagint
  1.2 But the earth was invisible and unfinished, and darkness was over the abyss, and the Spirit of God moved over the water.

  From the Hebrew
  And the earth was waste and void; and darkness was upon the face of the deep: and the Spirit of God moved upon the face of the waters.

  Nie tak jest w Wulgacie:

  In the beginning God created heaven and earth. The earth, however, was void and empty and darkness was over the form of the abyss, and the spirit of God was borne [rushed] over the waters.
 • @lorenco 23:02:47
  "W wierze nie ma argumentów: albo się wierzy albo nie."

  To po co Pan tu dyskutuje?
 • Duch Święty, to wola, nauka i mądrość Boga Ojca.
  Może przyjmować formy widzialne, jak gołębica w zasie chrztu Jezusa, jak płomyki w Wieczerniku.
  Ciekawa jest analogia między tymi dwoma momentami. W czasie chrztu Jezusa pojawienie się Ducha Świętego jest jakby przekazaniem Jezusowi nauki, posłannictwa na Jego misję. W wieczerniku Jezus przekazuje przez Ducha Świętego wolę, naukę i mądrość Boga. Jeśli przyjmiemy sposób w jaki widzieli Jezusa jego uczniowie (Kościół Jerozolimski), że Jezus na Syna Bożego został powołany w czasie chrztu to te dwie sprawy zaczynają do siebie pasować.

  Duch Święty we wspólnocie musi być przekazywany z pokolenie na pokolenie w sakramencie Bierzmowania. Brak Ducha Świętego powoduje, że mamy do czynienia z sektą nie głoszącą nauki Boga. Tu jako przykład możemy podać Szymona Maga, który chciał kupić Ducha Świętego. Od Szymona Maga wywodzi się odłam Gnostycyzmu, którego nauki ani Kościół Jerozolimski, ani Kościół stworzony przez Pawła, czyli tych co z pogaństwa, nie uznawał.

  Ci którzy odzucają sakrament Bierzmowania, przekazanie Ducha Świętego z pokolenie na pokolenie są jak sekta Szymona Maga.

  Czy Duch Święty jest "Osobą Boską"? Jeżeli przyjmiemy że pojawienie się formy widzialnej czyni z Niego osobę, to tak. Jeśli przyjmiemy jak mówi Biblia, że Bóg Ojciec i Syn Boży przebywają w "Domu Ojca Jezusa", jak określił to Jezus, to Duch Święty przebywa w osobach wierzących jako wola, nauka i mądrość Boga Ojca. Czy to wystarczające dla określenia Ducha Świętego jako niezależnej "Osoby". KRK twierdzi, że tak.
 • @ALL
  ZNAKI OD PANA BOGA MANIFESTACJĄ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO!

  Przeczytałem w komentarzu poprzednim u Zawiszy:

  "Jeśli przyjmiemy jak mówi Biblia, że Bóg Ojciec i Syn Boży przebywają w "Domu Ojca Jezusa", jak określił to Jezus, to Duch Święty przebywa w osobach wierzących jako wola, nauka i mądrość Boga Ojca. Czy to wystarczające dla określenia Ducha Świętego jako niezależnej "Osoby". KRK twierdzi, że tak".

  http://s6.ifotos.pl/img/MJ-koment_xpasape.jpg

  No cóż, bezapelacyjnie zesłanie Ducha Świętego na ludzi wierzących to zesłanie (danie im) Mądrości Bożej, Nauki Bożej, czy...Woli Bożej a także sprawiedliwości i wielu innych przymiotów duchowych!

  Rzekłbym, że to zdanie jest słuszne jeśli przyjmiemy, że Tej Woli nie przekazuje żadna Osoba zwana BOGIEM Duchem Świętym, która ponoć, (jak głoszą katolicy i protestanci), istnieje poza Synem i Ojcem!

  Po prostu owa Boża Sprawiedliwość, Nauka, i rozeznanie duchów otrzymywane są bezpośrednio od Pana Jezusa lub Jego Anioła a pośrednikami byli również Apostołowie i starsi zgromadzeń, którzy "w miejsce Chrystusa poselstwo sprawowali" a Duch Święty wypływający od Pana Jezusa "dawał ludziom jak chciał".

  Jednak, powtórzę raz jeszcze, owe CECHY BOŻEJ MĄDROŚCI I SPRAWIEDLIWOŚCI wypływają bezpośrednio od Pana Jezusa i Boga Ojca a nie od jakiejś dodatkowej TRZECIEJ OSOBY BOSKIEJ!

  Manifestacją zaś i widzialnym znakiem Mocy Bożej spływającej na ludzi mogą być jak czytamy w Dziejach Apostolskich języki ognia lub jak wtedy gdy Duch Ojcowski wstąpił na Syna – gołębica!

  W żadnym jednak razie nie może być tutaj mowy o działaniu TRZECIEJ OSOBY BOSKIEJ KTÓRA PONOĆ BY ISTNIAŁA POZA BOGIEM OJCEM I POZA BOGIEM SYNEM!

  Czytelniku, na końcu swojego komentarza Zawisza konkluduje:

  "Czy to wystarczające dla określenia Ducha Świętego jako niezależnej "Osoby". KRK twierdzi, że tak".

  A Nauka Pana Jezusa i Boga Ojca Mówi, że NIE!

  http://m.neon24.pl/887c9c491c6a08773d641cf3066146b8,0,0.png I tutaj Drodzy Czytelnicy powinniśmy wybrać Naukę Bożą a nie wymysły Kościoła Katolickiego i również kosciołów tak zwanych protestanckich!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @ALL
  O DUCHU ŚWIĘTYM DANYM APOSTOŁOM JESZCZE PRZED ZESŁANIEM...

  Otóż bardzo często słyszy się, że "ogarnięcie" uczniów Duchem Świętym nastąpiło dopiero w momencie opisanym w Dziejach.

  Kto tak myśli ten jest w błędzie i zabrania Panu Bogu działać "tak jak On chce".
  I choć faktycznie owe "pokazowe" zesłanie Ducha Świętego opisane w Dziejach wspaniale odzwierciedla Bożą Obietnicę daną Apostołom, to przytoczę teraz cytat, który być może niektórych będących tutaj, skłoni do zmiany swojego rozumowania!

  Otóż w Ewangelii według Jana czytamy:

  "19 Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Judejczykami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam!" 20 A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana.

   21 A Jezus znowu rzekł do nich: "Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam". 22 Po tych słowach TCHNĄŁ NA NICH i powiedział im: "WEŹMIJCIE DUCHA ŚWIĘTEGO! 23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane".

  (20/19-23)

  Hmmm... To bardzo ważny fragment w naszej dyskusji. Otóż okazuje się, że Syn Boży po zmartwychwstaniu ukazał się zgromadzonym uczniom, pośród których nie było Apostoła Tomasza i Dał im DUCHA (SWOJEGO) ŚWIĘTEGO.

  http://m.neon24.pl/887c9c491c6a08773d641cf3066146b8,0,0.png Zauważcie, że w tym właśnie momencie mogło lec w gruzach rozumowanie niektórych tutaj będących "tubylców"... Ale jak wspomniałem wyżej Pan Bóg działa "tak jak chce", ponieważ obdarza Darami swoich uczniów według Własnego Uznania i czasu nad Którym Sam Posiada Władzę!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • Do wszystkich .
  WITAM !
  Jakże ważny i wspaniały temat został podjęty , szkoda tylko , że jest tak bardzo mało ludzi , którzy słuchają Nauki Bożej . Którzy chcą wykonywać Wolę Boga Ojca .Którzy trzymają się Prawdziwej i Zdrowej Nauki , którą przyniósł z samego nieba na ziemię Pan i Bóg , Błogosławiony Syn Boga Ojca . Aby uratować rodzaj ludzki , aby świat był przez Niego Zbawiony .


  A ludziska zawierzają ludzkiej nauce i trzymają się baśni wymyślonych przez ludzi , a Naukę Pana Jezusa mają za nic . Dlatego nic nie rozumieją , wszczynają tylko niepotrzebne spory , które nic nie znaczą i które prowadzą donikąd .


  Dla ludzi prawdziwie wierzących istnieje tylko ;

  Cytaty;

  Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec , z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy , i jeden Pan , Jezus Chrystus , przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy / I list Pawła do Koryntian 8,6 /

  Łaska i pokój niech się wam rozmnożą przez poznanie Boga i Pana naszego , Jezusa Chrystusa /II List Piotra 1-2 /.

  A ja radzę każdemu , aby się pomodlić do Pana Jezusa i poprosić Go o pomoc . W Panu Jezusie są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania , dlatego zwróćmy się do Niego i poprośmy o pomoc i zrozumienie Jego Nauki .

  Bóg Duch Święty jako oddzielna osoba Boska poza Bogiem Ojcem i poza Bogiem Synem nie istnieje.

  Pozdrawiam.
 • @57KerenOr 13:24:04
  A może tak byś się nie powoływał na Boga i jego naukę, słowami "A Nauka Pana Jezusa i Boga Ojca Mówi, że NIE! ", skoro jak mi się wydaje w tobie nie ma Ducha Świętego? Mówmy co mówi Biblia albo słowa Jezusa w niej zawarte a nie co mówi Jego nauka, bo Jego nauki nie znamy.

  Występowanie Ducha Świętego w postaci widzialnej, gołębica, płomyk i obecność Jego w Kościele, przekazywanie i forma przekazywania mogą świadczyć, że jest to trzeca Osoba Boska, będąca mądrością, nauką, wolą Boga.

  Jak widzisz, twoim zdaniem to KRK, Prawosławny, protestanckie się mylą, podczas gdy KerenOr jako jedyny zna prawdę Wiesz jak tem grzech się nazywa?
 • Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela
  Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę; który mówił przez proroków.

  ====

  Królu Niebieski,
  Pocieszycielu, Duchu Prawdy,
  Który wszędzie jesteś
  i wszystko wypełniasz,
  Skarbnico wszelkiego dobra i Dawco życia,
  przyjdź i zamieszkaj w nas,
  oczyść nas od wszelkiej skazy,
  i zbaw, o Dobry,
  dusze nasze!

  ===============

  Powyższa modlitwa śpiewana po angielsku:

  https://www.youtube.com/watch?v=CQKM4Yp-DJ4
 • @Zawisza Niebieski 14:38:24
  "KRK, Prawosławny, protestanckie się mylą, podczas gdy KerenOr jako jedyny zna prawdę"

  "Karen Or" po hebrajsku znaczy "promień światła".
 • @Pedant
  ODPOWIESZ KOLEGO WRESZCIE NA MOJE PYTANIA?

  Pedant, pozwól, że Ci coś przypomnę: Przecież to Ty przywołałeś mnie do tablicy swoim Artykułem! Przyszedłem tutaj myśląc, że poważnie traktujesz temat. Pamiętasz, zadałem Ci dwa razy pytanie, czy Pan Jezus również był natchniony Duchem Świętym a jeśli tak, to czy ów Duch Święty zstępujący na Syna Bożego to była tak zwana TRZECIA OSOBA BOSKA?

  Może teraz masz czas na to zagadnienie odpowiedzieć?

  Jeśli o Zawiszę chodzi to ów układa swoje klocki... Jego klocki, Jego sprawa. Ciebie jednak uważałem za poważniejszego od Niego. Póki co, nie widzę byś kłamał tak jak On.

  Zatem kończymy ponieważ nie masz nic już do dodania i odstawiać teraz będziesz jakieś niezgodne z Ewangelią modlitwy, czy jednak odpowiesz na zagadnienie przeze mnie poruszone?


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr 17:56:02
  Zadałem ci tu kilka pytań, przed którymi wiejesz jak strachliwy kotek. To są pytania biblijne, biblijnie uzasadnione. Niepoważnym to jesteś ty, przed każdym kto ci udowodni iż głosisz treści niebiblijne za bana uciekasz.
  Masz pytani o bierzmowanie, o przekazywanie Ducha Świętego, tak jak to opisano Dz.Ap.9, 17 i co? Kotek zwiał?
  Teraz wymyśliłeś bajkę o przybyszach z obcych planet :) Dobre to na scince-fiction ale nie na dyskusje o Biblii.

  Pytam cię, czy masz objawienia Jezusa? Bo tylko objawieniami można tłumaczyć pewność, że to ty znasz prawdę objawioną przez Jezusa. Wiejesz przed każdym, kto ci potrafi wykazać jakie androny opowiadasz. To cały ty. "Promień światla" no cóż, to wiele wyjaśnia, w IV w chrześcijaństwo przeszło przez etap konfrontacji z kultami solarnymi, wtedy Jezus m.in. uzyskał tytuł "Słońce sprawiedliwości". Ostatecznie kanon Biblii zatwierdził nam wyznawca kultu solarnego "Sol Invictus" Konstantyn Wielki.
  Ilu z tych, co ci są w stanie wytknąć błędy jakie tu opowiadasz ma u ciebe Bana?
  Jak skończyła się twoja ostatnia rozmowa z Jaromirem? Zbanowałeś go, czy nie? Bo ostatnia twoja wypowiedź migłaby na to wskazywać. On też ci wykazał że bzdury opowiadasz o Duchu Świętym.
  http://57KerenOr.neon24.pl/post/143356,o-takim-jednym-co-przestawial-ziemie#comment_1455874

  No cóż, Biblia to "katolickie herezje" tylko kotek nie potrafii udowodnić dlaczego.
 • @57KerenOr 17:56:02
  "czy jednak odpowiesz na zagadnienie przeze mnie poruszone?"

  Powtórzę: "Chętnie odpowiem na pytanie czy dwa. Proszę powtórzyć bo się gubię w wielości komentarzy."

  Poza tym, nie życzę sobie aby Pan zwracał się do mnie per "ty". Świń z Panem nie pasałem. Jak już Pan musi, to może używać z angielska "wy".
 • @Pedant
  DAR BOŻY = DUCH ŚWIĘTY!

  "11 Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, DA TO, CO DOBRE, tym, którzy Go proszą".

  Ewangelia według Mateusza 7/11


  "13 Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba DA DUCHA ŚWIĘTEGO tym, którzy Go proszą".

  Ewangelia według Łukasza 11/11


  Powyżej Czytelniku zacytowałem tę samą Mowę Pana Jezusa z Ewangelii według Mateusza oraz z Ewangelii według Łukasza.

  Pan Jezus nadmienia "u Mateusza", że chociaż nasze postępowanie nie zawsze jest dobre, to jednak jako Rodzice potrafimy dawać dobre dary swoim dzieciom. Zatem skoro my to czynimy to tym bardziej Pan Jezus "da to, co dobre, tym, którzy Go proszą".

  Jednak zauważ Czytelniku, że w Ewangelii według Łukasza określenie "Dobrego Daru" od Pana Jezusa zastąpione jest stwierdzeniem "da DUCHA ŚWIĘTEGO tym, którzy Go proszą".

  Podsumowując!

  Na podstawie zgrania ze sobą dwóch tych samych fragmentów tekstu wiemy, że danie komuś Ducha Świętego oznacza danie mu "tego co dobre" od Pana Jezusa!

  Absurdem jest zatem w tym wypadku nadanie ram osobowych Darowi który otrzymujemy od Pana Boga. Absurdem jest ów Dar od Zbawiciela nazwać BOGIEM DUCHEM ŚWIĘTYM JAKO OSOBĄ!

  ***

  Teraz dopiero zauważyłem Kolego Pedant, że strasznie musiały nasze wpisy wyprowadzić Cię z równowagi. Z Zawiszą nie piszę ponieważ ów kłamie i wymyśła rzeczy wręcz niemożliwe ale dlaczego Ciebie tak poniosło?

  Czy mogę dalej pisać z Tobą skoro jest Mowa o czymś tak subtelnym jak Boży Święty Duch a Ty wykazujesz takie zdenerwowanie?

  Tymczasem trzymaj się i radzę pohamować zapędy!

  http://m.neon24.pl/e13a66312a86c5752051b832f4819b10,0,0.jpg


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr 19:09:27
  "Czy mogę dalej pisać z Tobą skoro jest Mowa o czymś tak subtelnym"

  Pod warunkiem, zwracania się do mnie per Pan. To znaczy jeśli Pan musi mnie tykać to ja będe się do Pana zwracał w zamian per "burak" albo podobnie, OK?

  Nie chcę być Panem na "ty" bo mi się Pan nie podoba.
 • @57KerenOr 19:09:27
  Z Zawiszą to ty nie piszesz, bo za każdym razem ci pokazuję, jakie niebiblijne treści głosisz. Popatrz, postawiłem ci proste pytania o Ducha Świętego i jego przekazywaniu z pokolenia na pokolenie. I już kotek wieje aż się kurzy. Taka twoja nauka, co tylko zza bana da się ją głosić.
 • @Zawisza Niebieski 19:29:31
  "Taka [KerenOra] nauka, co tylko zza bana da się ją głosić."

  U mnie bana nie ma, więć może się swobodnie ujawniać :)
 • @60grzegorz 20:43:03
  Grzegorzu, człowieku jednej myśli z KerenOr i Jassym. Ja reaguję tylko wtedy, gdy ktoś głosi treści niezgodne ze zdrowym rozsądkiem albo z Biblią czy też historią chrześcijaństwa i podaje się jako wszechwiedzący, wyraziciel nauki Jezusa. Jak widać wy zgadzacie się tylko ze sobą, czasem ktoś wpadnie, jeden grzeczniej inny mniej grzecznie skrytykuje. Jak trafi się taki, co potrafi wykazać błędy to zo KerenOr zbnuje.
  Ja was zbijam argumentami, Biblią innymi księgami chrześcijaństwa, a wy szukacie "baranka", co to we wszystko uwierzy, co mu napiszecie. Dlatego takiego człowieka, gdybyście znaleźli trzeba ostrzec jakie bzdury opowiadacie, by nie wpadł nieświadomie. Brońcie swej nauki argument za argument. Tyle, że tego nie potraficie. Tak, gdy ja się pojawię następuje chaos w waszej nauce, bo ona nie broni się sama. Kilka celnych pytań obnaża wszystkie jej błędy.

  Jak nie zareagować, gdy KerenOr głosi naukę o obcych cywilizacjach, co "Przybyli po to, by zmienić doskonałość stworzenia Bożego." :) Kim są te obce cywilizacje, kto je stworzył? Mieszać z tym donozaury?

  Gdy nie pasuje problem, jak sprawa bieżmowania, to KerenOr wieje. Na postawiony przeze mnie problem Synów Boga wymyślił bajkę Scince-fiction. A odpowiedź jest w Biblii, tyle, że ta odpowiedź zakłóca dziecinne widzenie stworzenia świata. Bo nie było tak, że żyła sobie kobieta, Ewa co co roku nowe dziecię płodziła i te dzieci świat zaludnily, a później po potopie rodzina Noego znów była bardzo płodna i świat zaludniła. Księga rodzaju to nie opis z książeczki dla dzieci a pewne przenośnie.

  Wasza nauka broni się tylko zza bana, bo taka jest to nauka.
 • Macedonianie zwani także pneumatomachami, duchoburcami.
  Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela

  "Ten artykuł Symbolu Wiary poświęcony jest osobie Ducha Świętego. Ta część została wypracowana na Soborze Konstantynopolitańskim I w obliczu sporu o to, czy Duch Święty jest Osobą Boską. Macedonianie (zwani także pneumatomachami, duchoburcami lub maratonianami) zaprzeczyli boskości Ducha Świętego, uznając Go za sługę Chrystusa, nie równemu Mu, a jedynie poddanego Mu i we wszystkim posłusznego. W Symbolu znów powraca kluczowy termin biblijnego pochodzenia: Pan. Duch Święty jest Panem, czyli jest Bogiem tak jak Ojciec i Syn. On także we wspólnocie Trójcy odbiera uwielbienie i chwałę."
 • @Pedant 19:45:14
  U mnie też bana nie ma, ale jak widzisz, gdy się jawni to zaraz wraca z podkulonym ogonkiem, płacząc jaki ten Zawisza niedobry. :) Mnie tam co on głosi jest obojętne. Niech sobie wierzy nawet w latający czajniczek, jego sprawa. Tyle, że on w bzdurny sposób atakuje naukę Kościoła. Nie oznacza to, że nie można podważać nauki Kościoła, że nie wolno o tym dyskutować, ale trzeba to robić z głową, a nie na zasadzie katolicy papieże was oszukują a tylko KerenOr niesie wam naukę prawdziwą przez Jezusa mu objawioną. :)
 • @Zawisza Niebieski 21:18:55
  Nie wiem dlacego wpis Grzegorza zniknął, coś mi się wydaje, że Grzegorz już zwiał, obym się mylił :)
 • @Zawisza Niebieski 21:24:55
  A to ja, tak dla zabawy ;) Wpis nic rozumnego nie wnosił.

  Zastrzegam sobie prawo do umiarkowanego pielenia bełkotliwych, chamskich i upierdliwych wpisów (nie rzeczywistych poglądów) obniżających poziom debaty.
 • @Pedant 21:35:05
  Nie zamierzam banować. Z rzadka obraźliwe lub zakłócające komentarze mogą być usunięte dla urzymania poziomu.

  Autorzy takich wpisów są zachęcani do ponownego poprawionego wpisu. Każda opinia jest dozwolona jeśli jest wyrażona kulturalnie.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • RELIGIE

  RAM na katedrze Mojżesza

  Ja nie chciałem zajmować stanowiska w temacie, ale zadałem niewinne pytanie do RAM, czy atakując obecnego Papieża, czy się zapoznał z jego adhortacją Amoris Laetitia. Odpowiedział mi dość brutalnie: czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031